Menu
Nákupný košík

Vybočený palec - Hallux Valgus

Čo je hallux valgus - vybočený palec?

Príčiny

Hallux valgus alebo tiež vybočený či vychýlený palec je štrukturálna deformita charakterizovaná vybočením alebo chybným postavením palca na nohe, pri ktorej sa veľký kĺb palca vybáča smerom navonok od stredu tela a prvá záprstná kosť smeruje dovnútra. Deformita vzniká na genetickom podklade a môže sa zhoršiť nevhodnou obuvou, preťažovaním alebo úrazmi. Často postihuje ženy po štyridsiatke, zvyčajne na oboch chodidlách.

Odchýlka vedie k vychýleniu palca, pričom kĺb palca výrazne hrubne. Prichádza k začervenaniu a/alebo opuchom v okolí veľkého kĺbu palca kvôli nedostatku miesta v topánke. Bolesť môže alebo nemusí byť vždy prítomná. Ak áno, potom bolí miesto pod palcom alebo kĺb palca v dôsledku degeneratívnych zmien alebo burzitídy. Burzitída je zápal alebo podráždenie mazového vačku naplneného lubrikačnou tekutinou medzi kosťami alebo šľachami. V závislosti od stavu sa rozlišujú rôzne formy:

• Ľahká forma

• Stredne ťažká forma

• Ťažká forma


Príčiny vzniku deformity sú rôzne. Jednou z možných je aj dedičnosť, najmä pokiaľ ide o silu spojivového tkaniva. Čím je spojivové tkanivo slabšie, tým väčšie je riziko. Nedostatočne vyvinuté svalstvo tiež zvyšuje riziko. Okrem toho existuje rad ovplyvniteľných faktorov súvisiacich s rozsahom pohybu. Chybné držanie tela, nedostatočne vybudovaný svalový korzet, nedostatok panvovej stability, obmedzená  sila v bedrových svaloch a znížená pohyblivosť chodidiel sú len niektoré.

Riziko, že sa deformita vyvinie, zvyšujú tiež mechanické stimuly, ako je nosenie priveľmi tesných topánok či topánok na vysokom opätku alebo topánok na tuhej podrážke. Na rozvoji deformity aj zhoršení stavu sa podieľajú aj obezita, dlhotrvajúce státie a tiež tehotenstvo, počas ktorého môže dôjsť k zmäkčeniu spojivového tkaniva na hormonálnom podklade.


Čo robiť pri vybočenom palci?

Liečba

Najlepšou možnou terapiou je odhaliť príčinu vzniku deformity.

Okrem toho je nevyhnutné vybrať si správnu obuv. Správne tvarovaná topánka je prvým predpokladom optimálnej starostlivosti. Venujte osobitnú pozornosť šírke topánky v prednej časti (palec by mal mať dostatok miesta a mal by byť v priamej pozícii), opätok by mal byť nízky, odporúča sa trojcentimetrový, topánka by nemala tlačiť na priehlavok.


Pri nosení ponožiek Hallux Valgus Taping-Socks je cieľom pasívna korekcia palca v jeho súčasnej osi, aby sa opäť dosiahol fyziologický pohyb v kĺbe. Prispeje to k zmierneniu bolesti a redukuje rozvoj osteoartritídy vo veľkom kĺbe palca.

Rozlišujú sa dve oblasti použitia:

  • Ako preventívne opatrenie pomáhajú ponožky Hallux Valgus Taping-Socks predchádzať tvorbe deformity alebo zmierňujú jej dôsledky.
  • Po operácii vybočeného palca sa môžu použiť na zabezpečenie chirurgickej korekcie.

Ortopedické pomôcky, ktoré pomáhajú riešiť tento problém: