Kladivkové prsty
Čo je kladivkový prst
Chybné postavenie druhého až piateho prsta sa nazýva kladivkový prst (Digitus malleus). Ide o častú deformitu postihujúcu častejšie ženy, najmä v staršom veku. Príčinou je postupný pokles klenby nohy, spôsobený degeneráciou väzov a ochabnutím svalov.
Tým sa noha predĺži a šľachy naťahovačov prstov sa relatívne skrátia a sťahujú prsty do kladivkového postavenia. Najčastejšie je takto postihnutý druhý prst.
V miestach, kde dochádza k treniu prstov o obuv, sa často tvoria bolestivé otlaky a kurie oká, najmä na hornej strane mezičlánkových kĺbov prstov, najčastejšie na druhom a treťom prste nohy. V dôsledku pretrvávajúceho chybného postavenia prstov dochádza k dráždeniu tlakových bodov aj na chodidle nohy v oblasti druhej a tretej (zriedkavo štvrtej) priehlavkovej kosti.
Z dlhodobého hľadiska to vedie k stuhnutiu kĺbov prstov a neskôr k osteoartritíde a silnej bolesti v tlakových bodoch. Deformita býva spojená so syndrómom priečne plochej nohy a vybočeným palcom. V dôsledku nedostatočnej odrazovej sily sa pri chôdzi musia iným spôsobom, ako je fyziologické, využívať iné, náhradné mechanizmy a zapájať aj ďalšie svaly, napríklad lýtkové, čo vedie k ďalším svalovým dysbalanciám, zvýšenej únavnosti chôdze a k bolestiam.
Príčiny
Primárnou príčinou býva priečne plochá noha. Flexory a extenzory – ohýbacie a naťahovacie svaly na nohách sa nedokážu prispôsobiť „predĺženiu" nohy, a „skrátia" ju nadmerným natiahnutím šliach a ohnutím prstov na nohách. Priečne plochá noha môže mať rôzne príčiny: príliš slabé svaly chodidiel, padnutá klenba, skrátené lýtkové svaly, obmedzená pohyblivosť v členkovom kĺbe, posunutie ťažiska tela, a tým nerovnomerné rozloženie hmotnosti tela a mnohé ďalšie.
Na rozvoji deformity sa podieľajú príliš malé alebo úzke topánky, ktoré tlačia prsty k sebe. Všeobecne platí, že aj nedostatok fyzickej aktivity môže byť vyvolávacím faktorom. Aj osoby pracujúce v rizikových povolaniach, ktoré si vyžadujú celodenné státie alebo nadmerné fyzické zaťaženie svalov, ak nosia nevhodné topánky, sú vystavené väčšiemu riziku vzniku kladivkových prstov.
Čo robiť s kladivkovými prstami?
Liečba
Najlepším predpokladom liečby je odhaliť príčinu deformity. Okrem toho v terapii kladivkových prstov nachádzajú uplatnenie aj ortopedické vložky, ktoré dokážu zmierniť deformáciu stabilizáciou priečnej klenby nohy. Je dôležité, aby si postihnuté prsty čo najdlhšie zachovali flexibilitu a pohyblivosť.
Pri nosení ponožiek Taping-Socks pre kladivkové
prsty je cieľom regulovať hyperextenziu v spodnej časti druhého článku prsta,
v dôsledku čoho sa prvý článok prsta ohýba. Prst sa tak dostáva do
správnej pozície, zmierni sa jeho vyklenutie, a tým aj tlak na topánku. V
mnohých prípadoch to výrazne uľaví od bolesti. S dosiahnutím fyziologického
postavenia článkov prsta sa zlepší chôdza, pretože už nie sú potrebné
kompenzačné pohyby. Všetky tieto faktory pomáhajú normalizovať tlak na chodidlo
a zmierňujú bolesť.
Ortopedická pomôcka, ktorá pomáha riešiť tento problém:
